Skip to content ↓

Our Staff

Senior Leadership Team

Head teacher

Jessica McQuaid

Deputy Head teacher

Brandon Hughes

Deputy Head teacher

Jo Letson

Assistant Head teacher

Marta Hotez  (Designated Safeguarding Lead)

Assistant Head teacher

Nargis Akuji

Assistant Head teacher

Sarah Columb

Assistant Head teacher

Naoise McGeer

Acting Assistant Head teacher

Jamie Sains

School Business Manager

Gurpreet Kataora

 

Pastoral Leads

Head of Year 7

Gloria Campbell

Head of Year 8

Julia Westbrook

Head of Year 9

Iain Thompson

Head of Year 10

Theo Conway-Allen

Head of Year 11

Michael Davis

Pastoral Care Lead

Tess Reedy

 

English & Media

Head of English

Nabeela Sabir

2i/c English

Mahkedar Scott

Teacher of English

Jessica McQuaid

Teacher of English

Marta Hotez

Teacher of English

Nargis Akuji

Teacher of English

Valerie Derouaux (Literacy Co-ordinator)

Teacher of English

Simon Mills

Teacher of English

Mariam Shofoluwe

Teacher of English

John Stephens

Teacher of English

Kate Williams

Head of Media

Shani Williams

 

Mathematics

Head of Department

Matthew Kersys-Hull

KS4 Co-ordinator

Jack Riley

KS3 Co-ordinator

Farooq Suleyman

Teacher of Maths

Ebony Lobban (Carrers Co-ordinator)

Teacher of Maths

Farhana ali

Teacher of Maths

Mizanur Rahman

Teacher of Maths

Duale Said

Teacher of Maths

Salah Shaharuddin

Teacher of Maths

Allison Bolger (HLTA)

 

Science

Head of Department

Khedija Doukani

KS4 Co-ordinator

Eglis Imeri

KS3 Co-ordinator

Moneeba Meer

Teacher of Science

Hannah Lawrence (PSHRE Co-ordinator)

Teacher of Science

Romina Begum

Teacher of Science

Asim Butt

Teacher of Science

Kazi Karim

Teacher of Science

Muhuba Mahamud

Science Technician

Gabrielle Bernotaite

Science Technician

Faiza Abid

 

Humanities

Head of Geography

Mallainee Martin

Teacher of Geography

Selma Altay

Teacher of Geography

Fozia Khaliq

Head of History

Amanda Bennett

Teacher of History

Nazifa Ahmed

Teacher of History

Brandon Hughes

Head of RE & Sociology

Sophie Casey

Teacher of RE

Theo Conway-Allen

Teacher of RE

Shani Williams

 

Modern Foreign Languages (MFL)

Head of MFL

Ilaria Mallozzi

Teacher of MFL

Annaig Catesson

Teacher of MFL

Andrée Rollé

 

Creative and Performing Arts

Head of Art

Jennifer Higginson

Teacher of Art

Naoise McGeer

Teacher of Art

Tess Reedy (Pastoral Care Lead)

Teacher of Art

Rachel Brown

Head of Drama

Andy Dean

Teacher of Drama

Sarah Columb

Teacher of Drama

Julia Westbrook

Head of Music

Terezija Stimec

Teacher of Music

Will Edwards

 

Business & Computing

Head of Business & Computing

Mamunul Hoque

Teacher of Business/Computing

Syed Mafique

Teacher of Computing

Adam Terrelonge

 

Physical Education

Head of PE

Jamie Sains

Teacher of PE

Gloria Campbell

Teacher of PE

Michael Davis

Teacher of PE

Iain Thompson

 

Technology

Head of Technology

Kate Kenward

Teacher of Technology

Gurjit Bansal

Teacher of Technology

Gordon Hameed

Teacher of Technology

Roya Ghabee

Teacher of Technology

Rachel Brown

Teacher of Technology

Sarah Brewster (LSA)

 

Curriculum/Resource Technician

Sue Fayers

 

Co-ordinators

Literacy Co-ordinator

Valerie Derouaux

PSHRE Co-ordinator

Hannah Lawrence

Careers Co-ordinator

Ebony Lobban

LRC Co-ordinator

Anita Naggea

 

Cover Supervisors

Farah Aouane

Cover Supervisor

Jan Treacher

Cover Supervisor

Tanya Simon-Hall

Cover Supervisor

 

Administration

School Business Manager

Gurpreet Kataora

Office Manager

Lisa Norman

Finance Officer

Sam Hameed

Attendance/Admissions Officer

Marcia Thomas

Administration Officer

Tatiana Guemar

Receptionist

Abi Mehmed

Headteacher’s PA

Mel Huseyin

Data & Exams Manager

Loz Lotz

Exams Officer

Marie Brookes

 

ICT Support & Reprographics

Jean Nathan

Media Resources Manager

David Price

ICT Operations Manager

David Gordon

ICT Technician

 

Inclusion

SENCo

David Lyall

2i/c SENCo

Rachel Brown

HLTA

Allison Bolger

HTLA

Hazel Cole

HLTA

Annie Phipps

SEN Intervention Group Instructor

Maria King

School Counsellor

Hamyara Abdul Rauf

School Counsellor

Kate Licka

LSA

 

LSA

Zachery Leitch

Reset Room Manager

Justin Gordon

 

Safeguarding

Designated Safeguarding Lead

Marta Hotez

Deputy Safeguarding Lead

Innes Weir

Safeguarding Officer

Jessica McQuaid

Safeguarding Officer

Naoise McGeer

Safeguarding Officer

Jamie Sains

Safeguarding Officer

Tess Reedy

 

Site Services

Site Manager

Sean Goffin

Site Services Officer

Matt Norman

Site Services Officer

Dave Rowan

Site Cover

John Goffin

Site Maintenance Assistant

Sheena Gilling

Charge Hand Cleaner

Deborah Sheekey

Cleaning Operative

Christina Ageyi

Cleaning Operative

Huriye Bulut

Cleaning Operative

Joyce Cargill

Cleaning Operative

Debra Hendy

Cleaning Operative

Leticia Boamah-Jackson

Cleaning Operative

Constance Pomaah

Cleaning Operative

Suzanne Staines

 

Sports Centre

Lloyd Scott

Sports Centre Manager

 

Midday Assistants

Senior Midday Assistant/First Aid Officer

Bruce Donald

Midday Assistant

Elsa Camacho

Midday Assistant

Sybil McAllister